Když hlouposti
řeší lidé bez mozku, kterým se dříve říkalo sice politicky nekorektně, ale zato
výstižně pitomci, o nic nejde. Když hlouposti řeší poslanci, je to průšvih. A
to nás právě čeká.
Levicové
feministky dlouhodobě řeší rozdíl v důchodech mužů a žen. Po složitém
zkoumání a mnoha grantech z našich daní přišly na to, že když mají ženy v průměru
nižší mzdy než muži, budou mít i nižší důchody. Přemýšlely proto nad tím, jak
situaci na trhu „napravit“, až vymyslely legislativní řešení, které protlačily Evropským
parlamentem.
A teď to
začíná být pikantní, protože už tohle samo o sobě je nevýslovná zbytečnost,
ovšem jako by to nestačilo, ještě se polovina reality stačila ztratit
v překladu, když zprávu přebírali čeští novináři. To, co vyplynulo ze původní
zprávy, kterou tento týden zveřejnil Český rozhlas, se totiž tvářilo tak, že čeští
poslanci budou muset včlenit do české legislativy úchvatnou novinku. Když –
podle této pokroucené zprávy - už muži nemusí chodit na dva roky vojnu, budou
muset chodit minimálně na dva měsíce na rodičovskou. Pokud totiž na rodičovskou
nenastoupí, zkrátila by se jim doba čerpání rodičovského příspěvku.
Není divu, že
takhle podaná zpráva zavařila mnoha českým mužům hlavu. Zprávu hned začala
přebírat další média a nad malým českým rybníčkem se rozpoutala bouřka.
Tudíž se velice rychle ukázalo, jak fušerskou práci novináři odvedli, protože
velmi rychle se zprávu podařilo „do-přeložit“ poněkud lépe. Jak typické.
Nádherný to příklad, jak média vyrábějí veřejné mínění ze vzduchu.
Reálná podoba
evropské směrnice tedy zní nakonec o něco lépe, než se původně zdálo.
„Správnou“ podobu směrnice vysvětlil europoslanec Tomáš Zdechovský: „Záleží na každém státě, jak si to nastaví.
Je tam možnost, že může (zavést sankce vůči mužům – pozn. autor), ale v žádném
případě nemusí a může to zůstat tak, jak je tomu v současnosti. Myslím si, že
nějaké nucení či vymezování tím, že by zkrátila doba čerpání příspěvku, není
vůbec potřeba.“
Jo. Takže stát
může a nemusí zavést sankce vůči mužům, kteří se rozhodnou na rodičovskou
dovolenou nenastoupit. Typická salámová metoda. Zatím sankce jen mohou být.
Příště budou muset být. Už jen to, že někdo dokáže pomyslet na nějakou sankci a
povinnost v souvislosti s mužem na rodičovské a předložit tuhle
myšlenku poslancům ke zvážení, je neuvěřitelná nehoráznost.
Ve společnosti
se tak neustále posouvá náhled na normálnost. Věci dříve zcela svobodné se
pomalu stávají dobrovolně povinné, asi jako bylo kdysi chození do pionýra.
Člověku sice hlavu taky neutrhli, když nechodil, ale všude mu vysvětlovali, že
si nechozením zbytečně komplikuje život. A co je na tom nejhorší – když jsou
v původním znění zprávy vyložené nesmysly, nikdo se už nad nimi
nepozastaví a nevznese podezření, zda nejde o pitomost, protože jsme si na nesmysly
z Bruselu tak zvykli, že tohle se v nich zkrátka ztratí.
Autoři
legislativy se domnívají, jak je to úžasný pokrok, když matka opustí dítě. Mně
to připomíná „pokrok“ spojený se zavedením jeslí a nahnáním žen do pracovního
procesu mezi údernice budující mír. Oddělení matky od dítěte není žádný pokrok.
Je to nebetyčná hloupost nerespektující lidskou přirozenost. Sice se říká, že
sovětští soudruzi rozdojili kozla, ale já si neumím představit, jak lze
rozkojit mého muže. Skoro bych řekla, že s tím kozlem muselo být míň
práce. Byť manžel stále kyne a začíná být zralý na podprsenku, kojení od něj
nečekám. Miminko ho ale čeká. To, co soudruzi v Bruselu vymysleli,
implikuje, že budou děti na umělé stravě, což z pohledu zdraví dítěte i ženy
moc výhra není.
Feministky se
domnívají, že když budou muži zůstávat doma s dítětem, situace žen se
zlepší. Domnívají se, že když si žena na dva měsíce odskočí zpět do práce, aby
pak zase utekla k dítěti, bude na ni zaměstnavatel čekat s otevřenou
náručí. Osoba pověřená řízením školy (dříve normálně označovaná jako ředitel či
ředitelka) bude jistě nadšená, když se učitelka matematiky vrátí do školy na
listopad a prosinec, aby pak měly děti do konce roku zase suplování.
Pochopitelně jsou feministky vedle jako jedle. Většina zaměstnavatelů nebude na
takové komplikace zvědavá a vyhoví zákonu jen neochotně, aby neměli problémy před
zákonem.
Tlak na mužskou
rodičovskou, ať už se sankcemi nebo bez, ať už „jen“ deklaratorními směrnicemi,
nebo skutečnými nařízeními, je systémově špatné řešení. Mělo by být na každém,
zda se dobrovolně rozhodne zůstat doma. Nikdo by mu neměl bránit, také by ho
neměl nutit vytvářením pocitů viny. Je to příklad klasické špatné evropské
legislativy, která zbytečně omezuje svobodu, ekonomickou konkurenceschopnost a
efektivnost. Nějaká soudružka se prostě rozhodla, že ví, co je pro rodiče, aniž
by se ptala. No - mýlí se. Jako každý socialista. Jinak by ostatně nebyl
socialistou.





