Počet zobrazení stránky

úterý 10. listopadu 2020

Chystá se frontální útok na vaše peníze

Mám pro vás jednu zprávu, která se vám asi… No, i když raději posuďte sami. Takže: V současném světě neexistují opravdu bezpečné a výnosné investice. Bezpečné investice jsou totiž ztrátové.

Koupíte si třeba „super-bezpečný“ německý státní dluhopis. Držíte ho deset let do splatnosti. A na konci – máte ztrátu. Německý stát vám vrátí míň peněz, než kolik vám milostivě „dovolil“, byste mu na počátku půjčili. Tak vypadají záporné výnosy v praxi. Že tím máte ztrátu nominálně, je jasné. Natož když do toho ještě započítáme inflaci.

To lidé nechtějí. Logicky. Tlačí proto na politiky, aby to „nějak“ vyřešili.

A němečtí levicoví politici už „řešení“ mají. Objevují se myšlenky, že by lidé mohli investovat do takzvaných klimatických dluhopisů, které by stát uměle úročil kladně. Jednoduše by jejich výnosy byly dotované. Žijeme totiž v době klimaticko-hysterické. A ekologicko-hysterické. Že je to finančně nereálné, autoři „řešení“ neřeší. Že na to Evropa nikdy mít nebude, je šumafuk – peníze si přece moderně natiskneme.

Možná si říkáte, že když jste byli celí život zvyklí na to, že dlužník platí věřiteli, asi jde jen o dočasnou záležitost. Nu – jest to záležitost dočasná asi jako pobyt přátelských okupačních vojsk Varšavské smlouvy na našem území. Do doby ekologicko-hysterické totiž vpadla doba corono-megahysterická. Alarmisté si žádali „řešení“. A vlády a centrální banky s „řešením“ přišly: Ještě víc snížíme úrokové sazby a natiskneme ještě víc peněz. Že tohle řešení nic neřeší, je šumák, hlavně že to před lidem vypadá, že něco děláme, a někteří z nás politiků a centrálních bankéřů tomu dokonce i věří.

Šance na zvýšení úrokových sazeb ECB je po událostech roku 2020 minimální. Politici naopak budou tlačit na úrokové sazby ještě nižší a ještě nižší. Země, které nemají tak rozvinutý systém penzijních fondů jako třeba Nizozemsko, v tom dlouho neuvidí ohrožení – nebudou si uvědomovat, jak moc je to likvidační kupříkladu pro penzijní systém. Neekonomové ve vedení ECB s tím také nebudou mít problém.

Všichni ale pochopí, že se zápornými sazbami nebude nikdo ukládat peníze do bank. To je velmi srozumitelné i pro neekonoma. Všichni také pochopí, že banka bez vkladů nemůže půjčovat, ekonomika bez úvěrů nemůže růst a vlastně ani základně fungovat. Tradiční fungování banky jako instituce přijímající vklady a poskytující úvěry je v ohrožení. Paradoxně čím víc centrální banka tlačí peníze do ekonomiky, tím méně v ní peněz nakonec je!

Pokud by teoreticky centrální banka snížila své úrokové sazby třeba na minus 10 %, budou mít podobné úrokové sazby na vklady i klienti. Nikdo ale nebude ochoten podepsat bance to, že mu může každý rok vzít desetinu jeho peněz. Bude se chovat logicky a peníze si raději nechá doma pod matrací. Tam se mu sice nezhodnotí, ale také o ně nepřijde.

Aby mohla centrální banka tento problém obejít, potřebuje domácnosti zbavit možnosti nechat si peníze doma pod polštářem. Odtud se objevuje myšlenka, že bude zrušena hotovost. V tu chvíli budou existovat peníze pouze v elektronické podobě. Pak vskutku nebude problém vás donutit mít je v bance – protože kde jinde můžete mít elektronické peníze? – a také nebude problém vás ročně zkasírovat třeba o 10 procent vašich úspor.

Tím se dostáváme do světa, který si neumíme dobře představit, podobně jako si kdysi bankéři nedokázali představit peníze, jež by nebyly kryty zlatem. Ekonomika, v níž by nebyly bankovky, by byla dost jiná. A vůbec ne jen v tom, že neplatíme hotovostí. Jde spíš o to, že i jen teoretická možnost hotovostí platit vytváří velmi účinnou hráz proti škodlivým experimentům centrálních bank, jako jsou třeba hluboce záporné úroky.

Byl by to skok proti světu, kde se platilo občas kartou a občas hotově. Existovaly by v ní úplně nové transmisní mechanismy a nemovitostem by to otevřelo dveře k ještě většímu zdražení. Společnost by byla ještě víc rozdělena.

Dřív než v Evropě to bude zavedeno v Číně. Tam jsou dnes technologicky i totalitárně dál. V Číně však nepoužijí digitální státní měnu kvůli záporným úrokovým sazbám, ale kvůli dohledatelnosti všech plateb a dozoru státu nad obyvatelstvem. Tento dohled bude bez hotovosti dokonalý. Velký bratr uvidí všechny příjmy i výdaje. Jeho dozoru se nikdo nevyhne. A veřejnosti to bude „vysvětleno“ jako boj s neplacením daní a financováním terorismu.

Jsem přesvědčená, že to je jasné ohrožení demokracie. V Rakousku se proto mluví o tom, že by právo na hotovost mělo být zakotveno v ústavě. Jde o reakci na to, že ECB už připravuje dokumenty směřující k přechodu na takovou digitální měnu. U nás zatím samozřejmě skutek utek – u nás se tak maximálně řeší, že máme otevřenou jen jedinou putyku v zemi, a to tu na Vyšehradě. Že by někdo řešil v Ústavě fakt, že se v ECB tiše připravuje frontální útok na vaše peníze, to je v našem rybníčku sotva představitelné.  

Tento text cituje pasáže z knihy Šichtařová & Pikora: Jak nepřijít o peníze (2020)

 

1 komentář:

  1. Neuvěřitelné !

    Považuji neschopnost světové i české vědecké a akademické obce poradit s coronaviry, tedy i s covidem-19, za její příšerné selhání a důkaz nedostatečného vzdělání! Zároveň i za krutý důkaz toho, že lidé jsou vzdělaní jen v oborech a vzdělání univerzální, tedy neutrální nadoborovou a všemi obory prostupující, vědeckou kompozitivní teorií, Compositive Theory, jejímž středobodem je vědecký výklad teorie spontánního řádu, jim tragicky chybí. Tedy znalosti toho JEDNOHO z čeho všechno pochází, co ho pak drží pohromadě a zároveň řídí. Včetně lidského těla a spontánních řádů virů zvířecích druhů.

    Každý spontánní řád vykazuje sebepořádací, sebezáchovné a seberegulační vlastnosti a účinky, tedy u člověka imunitní systém. Replikace spontánních řádů, tedy vzájemné včlenění jednoho do druhého, většinou výslednou budoucí situaci uspořádává k lepšímu, neboť se samovolně prosadí úspěšnější pravidla chování prvků spontánních řádů. Může však nastat situace, jako v případě coronavirů, právě opačná. Spontánní řád zvířecích virů se věčným vesmírným principem pokus-omyl, tedy spontánní adaptací, včlení do spontánního řádu člověka tak, že ho lidský imunitní systém nezaznamená a on se začne v člověku množit a ničit jeho původní trukturu. To vede až k takovému narušení jeho spontánního řádu, že člověk zemře. Nebo nastane situace, že covidem "podvedený" imunitní systém člověka covid zaznamená pozdě a velmi složitým procesem odezvy lidského spontánního řádu na covid spustí tak silnou a nepřesnou reakci, že už tak covidem narušený spontánní řád člověka zničí a jeho zabije.

    Co z toho tedy vyplývá ? Nic menšího, než že popsané replikaci je nutno zabránit. Jak tedy ? Aktivací imunitního systému člověka včas, tedy už při bezpečnostní teplotě 36,8, která už signalizuje nějaké napadení (nebudeme zkoumat čím, v době covidové je covidem všechno podobné), abychom zabránili covidu-19 se v těle zabydlet. Uděláme to ohřátím těla zvenčí, tedy nahradíme běžný "zapínací" impuls imunitního systému zevnitř. Je-li všechno poctivě a zodpovědně napadeným provedeno, imunitní systém covid vyhledá a zničí. Je to rychlé, bezpečné, zadarmo a velmi úspěšné. Musíme tedy opustit praxi tzv. příznaků, které jsou už nemocí způsobenou namnoženým covidem.

    Opakuji, musíme k bezpečnostní teplotě 36,8 a od ní osobní sebeobranu odvíjet. Hodně štěstí ! Dzp.

    OdpovědětVymazat