Počet zobrazení stránky

úterý 13. října 2020

Vláda nás vrhá do chudoby pod záminkou covidu

 

Prý už další lockdown ekonomiky nebude. Prý první stupně škol uzavřeny nebudou.

Takže tu máme skoro-lockdown. Základní školy jsou zavřeny.

Než oschne inkoust na posledním vládním dokumentu, bude tu úplný lockdown.

Prý to všechno vláda diktuje proto, aby zabránila kolapsu zdravotnictví. Takže nadiktovala zavření základních škol, aby zdravotní sestry a lékařky místo toho, aby pracovaly v nemocnicích, dřepěly doma se svými školou povinnými dětmi, rýpaly se nudou v nose, pobíraly ošetřovné za to, že nepracují, a nechávaly kolabovat zdravotnictví, které by bez uzavření škol nekolabovalo, protože statisticky nemá ani tolik pacientů, jako mělo při epidemii chřipky v roce 2015.

A protože všichni tolik trpíme – ale nikoliv covidem, nýbrž diletantstvím těch, kdo se vzhlédli v nově získané moci a hodlají z toho vyždímat maximum, i kdyby ekonomika a společnost měla na jejich péči zdechnout – musíme se dle vládní představy řádně zadlužit. Prý čím víc se zadlužíme, tím zdravější ekonomiku budeme mít.

Takže řekneme lidem, že dluhem léčíme covid. Třeba si při troše štěstí ani nevšimnou, že ve skutečnosti léčíme kulový, že kam vláda šlápne, tam sto let tráva neroste, a že covid je jen záminkou, nic než záminkou, pro gigantický dluh sloužící k nákupu volebních hlasů.

Ale hlavně nesmíme nikomu veřejně přiznat, že:

-          Veřejný dluh zabírá prostor pro soukromé investice, proto snižuje prostor pro budoucí hospodářský růst.

-          Veřejný dluh vede ke zvyšování nákladů na obsluhu veřejného dluhu – tedy snižuje prostor pro budoucí růst.

-          Veřejný dluh zvyšuje motivaci pro (stále méně nezávislou) centrální banku k nastolení extrémně nízkých či záporných úrokových sazeb – tedy nemorálně protěžuje dlužníky nad věřiteli.

Naproti tomu:

-          Škrty nechávají víc peněz soukromému sektoru na úkor veřejného – tedy zvětšují prostor pro hospodářský růst.

-          Škrty snižují přerozdělování, jehož podstatou je schopným brát a neschopným dávat – tedy zvětšují prostor pro růst.

-          Škrty zvětšují motivaci soukromého sektoru podnikat a pracovat – tedy vytvářejí prostor pro růst.

-          A škrty ponechávají plody práce schopným – tedy jsou vysoce morální.

Veskrze nemorální a ekonomickému životu ubližující veřejný dluh ještě nikdy žádnou ekonomiku na nohy nepostavil – to jen některé ekonomiky se dokázaly na nohy postavit dluhu navzdory.

Pro dluh není důvod. Právě naopak. Tenhle zbytečný dluh jen soukromý sektor likviduje. Oslabuje budoucí generace, protože po mnoho let a nejspíš desetiletí budou občané ČR zatíženi vyššími než nutnými daněmi, aby z nich spláceli dnes vyseknutý a zbytečný dluh. Dnes jsme se zadlužili na úkor budoucí prosperity.

Bohužel se nedá říct ani to, že by dluh „zachraňoval“ současný hospodářský růst. Ekonomika je v nejhlubší recesi za dobu existence ČR, a tuto recesi jsme si vyrobili zbytečně a uměle. A dluh recesi neodbourává, naopak jen agónii prodlužuje.

Konkrétní příklad? Za „normálnějších“ okolností by při recesi prudce vzrostla nezaměstnanost, bankrotovaly by slabé a historicky přežité firmy. Uvolněné pracovní síly by se přelily do nově vznikajících startupů. Nic takového se ale neděje, protože vládní dotace platí na dluh pracovní sílu za to, aby seděla doma a nepracovala. Nové firmy nemohou vnikat, protože jim chybí lidé. Ano, je to kuriózní, ale dnes v recesi není možné sehnat zaměstnance!

Ovšem nenechme si naivně namluvit, že pokud se zadlužovat nebudeme, pokud naopak provedeme žádoucí a potřebné škrty veřejných výdajů a vyhazování peněz, dostane nás to z krize. Nedostane. Krize má mnohem hlubší příčiny. Škrty jsou pouze nutnou, nikoli však postačující podmínkou pro ozdravení. Ta pravá příčina dlouhodobé neefektivnosti ekonomiky má název epidemie kolektivistického myšlení.

Tento text cituje pasáže, které napsala M. Šichtařová pro knihu autorek Lipovská & Bobošíková: Aby bylo jasno, aneb vrátí se Marx a Lenin? (2020)

 

2 komentáře:

  1. Ano, a zcela zbytečně a mám skoro chuť říci, že záměrně. Stejně jako na začátku epidemie nevydala žádnou výzvu zlatým českým ručičkám a českým hlavám k aktivitě při sebeobraně občanů České republiky. A přitom stačilo zjara vyzvat k šití roušek a všechny naše laboratoře a vědecká pracoviště k vyvíjení testů všeho, co je k obraně potřeba. Hlavně však vůbec nevydala výzvu občanům k osobní sebeobraně, která je velmi bezpečná a zadarmo, která spočívá v zachycení nákazy na samotném začátku. Bez ohledu, zda je nebo není to coronavirus je totiž nutné tělu vyhovět a zahřát ho bezodkladně, v tom je ona finta, klidnými způsoby tak, aby došlo k aktivizaci imunitního systému, který není ničím jiným, než sebepořádacími, sebezáchovnými a seberegulačními vlastnostmi spontánního řádu lidského těla. To by však někdo z nich musel vědět co to spontánní řád je.

    Tyto řádky píši se 40-letou zkušeností s touto metodou a poradil jsem si takto i s koronavirem. Najednou hrozná zimnice a za půl hodiny mého zásahu horečka 39. Za dvě hodiny horečka 35,7 a bylo po všem. A to patřím do tzv. nejohroženější skupiny lidí vůbec. Akorát nejsem tlustý.. Dzp.

    OdpovědětVymazat
  2. V době coronaviru neexistuje nachlazení.

    Všechno to, co se tak chová je nutno považovat za napadení coronavirem a zodpovědnost za sebeobranu proti němu je nutno přenést na občana. Zásah je jednoduchý, zadarmo, velmi účinný a prověřený věky. Tzv. příznaky covidu jsou už ona nemoc, to je pozdě !!! Musíme tedy před ně, musíme k pocitu, že na nás tzv. něco leze. Všichni to známe a jen je nutno lidi poučit o tom, co dělat, když to přijde. Nesmějí to tentokrát podcenit. Jinak může být opravdu zle.

    Lidské tělo je totiž spontánním řádem, jako všechno to ve vesmíru, co drží pohromadě a má se k sobě. Spontánní řád vždy vykazuje sebezáchovné, sebepořádací a seberegulační vlastnosti a účinky. V případě biologického těla jim říkáme imunitní systém. Ten, je-li aktivován včas a správně, zařídí všechno tak, aby zůstalo "vše při starém", tedy v pořádku. Je to tak vždy, i když se třeba uřízneme, samo se to zahojí, nebo jsme napadení viry, tedy i coronavirem. Ty se prostě nesmějí nechat namnožit, v tom je jádro naší sebeobrany !

    Mechanismus, jak tomu zabránit je lidstvu znám od té doby, co lidstvem je. Jen nerozumělo tomu, jak to, že funguje. Zahřát tělo okamžitě po zjištění, že něco není v pořádku vede k jeho uzdravení odjakživa. Co se však tím stane ? Je aktivován popsaný imunitní sytém a v případě napadení viry je vyhledá a zneškodní. Obří chybou imunologů a virologů je, že se vrtají v jeho střevech, která jsou však tak složitá, že je lidský rozum nerozmotá. Vždyť je produktem spontánních sil také, ne jejich autorem.

    Musíme se tedy imunitní systém lidského těla naučit využívat, jako celek. Tak to tady dělejme. Okamžitě po zjištění, že něco není v pořádku a mohlo by to být nachlazení, všeho nechám a tělu pomohu tím, že ho zvenčí zahřeji, stejně si o to řekne, všemožnými klidnými způsoby. Samozřejmě, že navlečení oděvy je nejjednodušší. Za hodinu až dvě je po všem, když člověk zasáhl včas.

    Co je na tom složitého ? Já, coby znalec teorie spontánního řádu vyzývám všechny, dělejte to a tzv. vědce a odborníky, aby nezaváděli lidstvo na scestí v této věci. Hádají se veřejně jako urvaní z řetězu a každý má jiný názor. Je to důkaz o tom, že věc nezvládají, ale hlavně, že neznají řešení nikdo. Já ano. Toto je ono. Minimálně velmi uleví zdravotnímu systému a oddělí prosté nachlazení od coronaviru a jeho těžších a těžkých případů... Dzp.

    OdpovědětVymazat